Zagreb, 26. svibnja 2026. – Uoči odluke proširenog vijeća Vrhovnog suda koja bi trebala ujednačiti sudsku praksu u predmetima vezanima uz konvertirane kredite u švicarskim francima, saborski zastupnici Mosta Nikola Grmoja i Marin Miletić pozvali su Vrhovni sud da presudi u skladu s interesima građana i dosadašnjim sudskim odlukama koje su u velikoj većini potvrđivale da su banke koristile nepoštene i ništetne ugovorne odredbe na štetu potrošača.
„Vrhovni sud sada ima priliku pokazati služi li hrvatskim građanima ili bankarskom lobiju. Nakon godina sudskih postupaka i više od 90 posto prvostupanjskih presuda u korist potrošača, vrijeme je da se zaštite prava desetaka tisuća ljudi koji su pretrpjeli financijsku štetu zbog nezakonitih bankarskih praksi“, poručili su iz Mosta.
Grmoja je upozorio kako se posljednjih tjedana u javnosti stvara atmosfera straha tvrdnjama da bi obeštećenje građana moglo ugroziti stabilnost bankarskog sustava, ocijenivši da je riječ o pokušaju pritiska na pravosuđe.
„Pojedini ekonomski komentatori i dio medija pokušavaju uvjeriti javnost da bi obeštećenje građana ugrozilo banke. Činjenice govore suprotno. Banke su samo prošle godine ostvarile više od milijardu eura dobiti, a u posljednjih deset godina gotovo devet milijardi eura. Procijenjeni trošak obeštećenja iznosi oko 700 milijuna eura, što jasno pokazuje da se ne radi o pitanju opstanka banaka, nego o pitanju pravde za građane“, rekao je Grmoja.
Dodao je kako Most očekuje da hrvatske institucije konačno počnu štititi interese građana, a ne financijskih institucija.
„Godinama upozoravamo na snažan utjecaj bankarskog lobija na političke i društvene procese. Hrvatska vlada je i pred Sudom Europske unije zauzimala stavove koji nisu bili u interesu građana s konvertiranim kreditima. Zato danas još jednom želimo poručiti da stojimo uz hrvatske građane i hrvatske potrošače te očekujemo da Vrhovni sud donese odluku u skladu s pravom i dosadašnjom sudskom praksom“, istaknuo je Grmoja.
Osvrnuo se i na odbijanje predsjednice Vrhovnog suda Mirte Matić da se odazove sjednici saborskog Odbora za pravosuđe na kojoj je trebala predstaviti izvješće o stanju sudbene vlasti.
Most: U slučaju Franak Vrhovni sud mora stati uz građane
Marin Miletić naglasio je kako je slučaj Franak postao simbol odnosa države prema vlastitim građanima.
„Više od desetljeća traje kalvarija ljudi koji su, vjerujući bankama, podigli kredite i završili u dužničkom ropstvu. Mnogi su izgubili životnu ušteđevinu, raspali su se brakovi i obitelji, a pojedinci su, nažalost, izgubili i život. Slučaj Franak ogledalo je načina na koji politika i pravosuđe godinama nisu štitili građane“, rekao je Miletić.
Istaknuo je kako konačna odluka Vrhovnog suda predstavlja priliku za vraćanje povjerenja građana u institucije.
„Očekujemo da institucije Republike Hrvatske pokažu da su na strani pravde i da interes građana stave ispred interesa financijskih centara moći. Hrvatski građani predugo čekaju konačnu pravdu u ovom slučaju“, poručio je Miletić.
Grmoja je upozorio i na činjenicu da se predsjednica Vrhovnog suda Mirta Matić nije odazvala ni jednom od dva ponuđena termina za sjednicu saborskog Odbora za pravosuđe. Istaknuo je kako hrvatska javnost, posebno nakon tragedije u Drnišu, s pravom traži odgovore o funkcioniranju pravosuđa te da ne postoji važnija obveza od dolaska pred Hrvatski sabor u takvom trenutku. „Možda je jedan od razloga njezina izostanka i činjenica da je njezin brat jedan od ključnih odvjetnika koji zastupaju banke u postupcima vezanim uz slučaj Franak. Upravo zato očekujemo maksimalnu transparentnost i odgovornost pravosudnih institucija“, zaključio je Grmoja.


